Imprezy organizowane Przez Stowarzyszenie RIESE

Widowisko Teatru Żywego – inscenizacja p.t. „Riese – pamięci ofiar …”
03.08 2013

Posted by in Imprezy Riese | Maj 31, 2013
banner_teatr


Widowisko Teatru Żywego pt. „Riese- pamięci ofiar…” jest widowiskiem, które w swoim przekazie jest protestem, swoistym sprzeciwem przeciwko wojnie, produkcji broni, agresji zbrojnej i fizycznej, nieludzkiemu traktowaniu człowieka przez człowieka.
W obliczu wojny ludność cywilna cierpi tak samo na wschodzie, jak i na zachodzie, a w tym cierpieniu nie ma lepszych czy gorszych, bogatszych czy biedniejszych. Wojna sieje ogólne spustoszenie i zagładę ludzkości. Ból fizyczny, cierpienie psychiczne związane z utratą bliskich, utratą własnego domu i miejsca na ziemi, jest niewyobrażalny i destrukcyjny. Ludzki dramat, jaki odbył się ponad 70 lat temu, tu w Górach Sowich, chcielibyśmy odtworzyć w formie teatru historycznego i zaprosić
mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic. Zapraszamy serdecznie wszystkich tych, dla których ta ziemia była, jest, a może będzie Małą Ojczyzną, do włączenia się w widowisko. Razem pokażemy ludzkie cierpienie związane nie tylko z wojną, ale także w zmaganiu się z naturą w hołdzie górnikom i wszystkim pracującym  pod ziemią, którzy częstokroć oddali za tę pracę życie.
Zapraszamy na spotkanie organizacyjne w niedzielę 28.07.2013 r. o godz. 18.00 do Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich wszystkich tych, którzy chcieliby wystąpić jako aktorzy amatorzy – wiek bez ograniczeń, mile widziany strój z lat 30-40-tych XX w. miejski lub wiejski (najlepiej skompletowany ze starych ubrań z babcinych szaf, dziadkowych strychów, komórek i ciucholandów).
Prosimy też o pomoc okolicznych mieszkańców w wypożyczeniu rekwizytów do widowiska: zaprzęgi konne, wozy, bryczki, wózki ręczne, stare rowery, stare ubrania, pierzyny, walizki, sprzęt domowy, który zalega na strychach i w piwnicach, a który będzie idealną scenografią.
To widowisko jest dla Was i o Was, a Państwo będziecie jego współtwórcami.

Organizatorem widowiska jest Stowarzyszenie „Riese”

Koordynacją udziału rekonstruktorów zajmuję się Michał Kępiński tel.506715480.
Koordynacją aktorów i statystów ludności cywilnej zajmuję się Małgorzata Retkowska tel. 884997009.

Współorganizatorzy:
Fundacja Edukacji Historycznej
Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda w Ludwikowicach Kłodzkich
Agencja Artystyczna „Retro-Pasje”

scenariusz i reżyseria
Małgorzata Retkowska
pedagog, animator i menadżer kultury twórca widowisk i rekonstrukcji historycznych oraz założyciel Grupy Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, dawnej GRH LC „Mława”, dyrektor Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”
i
Michał Kępiński
rekonstruktor, twórca widowisk i rekonstrukcji historycznych, założyciel Grup Rekonstrukcji Historycznych: GRH Batalionu AK „Czata49″, GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO, GRH „Szósta Pomorska”, prezes Fundacji Edukacji Historycznej.

aranżacje muzyczne Dominika Obrębska
- muzyka do sceny „Śmierć górników” kompozytor, muzyk i producent filmowy Piotr „Miki” Mikołajczak;
- w końcowej scenie „Ludzie -ludziom” wystąpi Jarosław Chojnacki „najpiękniejszy głos męski w Polsce” w utworze „Modlitwa w podróży” do własnej muzyki i słów Krzysztofa Cezarego Buszmana;

scenografia: „Muchołapka” oraz oryginalne ruiny tajnej fabryki broni Molke oraz rekwizyty pozyskane od mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i sprzęt grup rekonstrukcyjnych;

stroje z epoki: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Wypożyczalnia Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”,  mundury i ubrania własne rekonstruktorów, ubiory własne mieszkańców Ludwikowic Kłodzkich i okolic.

W widowisku udział biorą:
Mieszkańcy Ludwikowic Kłodzkich i okolic,
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej Agencji Artystycznej „Retro-Pasje”,
Grupa Rekonstrukcji Historycznych Festung Breslau
Federacja Rekonstrukcyjna „REKO”

Partnerzy:
Stowarzyszenie Auschwitz Memento;
„Projekt Pilecki”

Patroni medialni:
Taktyka i Strategia
www.mlawainfo.pl
www.portalmlawa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>